Bitcoin

Pierwsza powszechnie przyjęta na świecie kryptowaluta. Dzięki bitcoinowi ludzie mogą bezpiecznie i bezpośrednio wysyłać sobie cyfrowe pieniądze w Internecie. Bitcoin został stworzony przez człowieka lub zespół o pseudonimie Satoshi Nakamoto, który przedstawił technologię w dokumencie z 2008. Koncepcja jest bardzo prosta: bitcoiny to cyfrowe pieniądze, które pozwalają na bezpieczne transakcje peer-to-peer w Internecie. Bitcoin to zdecentralizowana waluta cyfrowa służąca do zawierania szyfrowanych transakcji peer-to-peer bez udziału banku centralnego. Na początku 2010 r. jeden BTC był wyceniany na ułamek amerykańskiego centa. W pierwszym kwartale 2011 r. jego wartość przekroczyła dolara. Pod koniec 2017 r. bitcoin gwałtownie zyskał na wartości, osiągając prawie 20 000 USD, a w listopadzie 2021 r. doszedł do poziomu 64 899 USD. Cenę bitcoina możesz sprawdzić tutaj.  Pytanie, kto stworzył bitcoina, jest fascynujące, ponieważ dekadę po wynalezieniu tej technologii, pomimo wielu śledztw prowadzonych przez dziennikarzy i członków społeczności entuzjastów kryptowalut, jej twórca pozostaje anonimowy ale personalizuje się twórcę, osobę lub grupę twórców jako kryjącą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

  • W przeciwieństwie do usług, takich jak Venmo i PayPal, które w celu uzyskania zgody na transfer pieniędzy opierają się na tradycyjnym systemie finansowym oraz istniejących rachunkach kart debetowych/kredytowych, bitcoin jest zdecentralizowany. Dowolne dwie osoby z dowolnego miejsca na świecie mogą wysyłać do siebie bitcoiny bez udziału banku, rządu ani innej instytucji.
  • Każda transakcja rozliczana w bitcoinach jest rejestrowana w łańcuchu bloków, który przypomina rejestr banku lub wykaz środków klientów przychodzących do banku i wychodzących z niego. Mówiąc najprościej, jest to zapis każdej transakcji dokonanej przy użyciu bitcoinów.
  • W przeciwieństwie do rejestru banku łańcuch bloków bitcoin jest rozproszony w całej sieci. Żaden kraj, podmiot trzeci ani żadna firma go nie kontroluje. Każdy może stać się częścią tej sieci.
  • Liczba bitcoinów nie przekroczy 21 milionów. To odporny na inflację cyfrowy pieniądz, którym nie można w żaden sposób manipulować.
  • Nie jest konieczne kupowanie całego bitcoina – jeśli chcesz, możesz kupić tylko jego ułamek.

Zasady, na których opiera się bitcoin, pojawiły się po raz pierwszy w dokumencie opublikowanym online pod koniec 2008 roku przez osobę lub grupę kryjącą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Ten dokument nie był pierwszym pomysłem na cyfrowe pieniądze wywodzącym się z dziedziny kryptografii i informatyki – dokument odwoływał się do wcześniejszych koncepcji – ale był wyjątkowo eleganckim rozwiązaniem problemu ustanowienia zaufania między różnymi podmiotami online, gdzie poszczególne osoby mogą pozostać ukryte (jak twórca bitcoinów) pod pseudonimami lub fizycznie zlokalizowane na drugim końcu świata.

Nakamoto opracował parę powiązanych ze sobą pojęć: klucz prywatny bitcoin i rejestr blockchain. Kiedy posiadasz bitcoiny, kontrolujesz je za pomocą klucza prywatnego – ciągu losowych liczb i liter, które odblokowują wirtualny sejf zawierający Twój zakup. Każdy klucz prywatny jest śledzony w wirtualnym rejestrze zwanym łańcuchem bloków (blockchain).

Gdy bitcoin pojawił się po raz pierwszy, oznaczał znaczny postęp w informatyce, ponieważ rozwiązał podstawowy problem handlu w Internecie: jak przenosić wartość między dwojgiem ludzi bez zaufanego pośrednika takiego jak bank? Dzięki rozwiązaniu tego problemu wynalezienie bitcoinów ma szerokie konsekwencje – jako waluta zaprojektowana z myślą o Internecie, umożliwia przeprowadzanie transgranicznych transakcji finansowych na całym świecie bez udziału banków, firm obsługujących karty kredytowe, pożyczkodawców ani rządów. Kiedy dowolne dwie osoby – niezależnie od tego, gdzie mieszkają – mogą wysyłać do siebie płatności bez pośredników, stwarza to potencjał dla otwartego systemu finansowego, który jest wydajniejszy, tańszy i bardziej innowacyjny. Taka, w skrócie, jest idea bitcoina.

Bitcoin stwarza potencjał dla otwartego systemu finansowego, który jest wydajniejszy, tańszy i bardziej innowacyjny.

Jak działa bitcoin

W przeciwieństwie do sieci kart kredytowych, takich jak Visa i podmiotów przetwarzających płatności, takich jak Paypal, bitcoin nie jest własnością osoby fizycznej ani firmy. Bitcoin to pierwszy na świecie całkowicie otwarty system płatności, w którym może uczestniczyć każdy posiadający połączenie internetowe. Bitcoin został zaprojektowany do użytku w Internecie i służy do obsługiwania transakcji niezależnie od banków i firm prywatnych.

Jednym z najważniejszych elementów bitcoina jest technologia blockchain, która śledzi, kto jest właścicielem, podobnie jak bank śledzi aktywa. Tym, co odróżnia łańcuch bloków bitcoina od rejestru banku, jest to, że jest on zdecentralizowany, co oznacza, że każdy może mieć do niego dostęp i żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje go.

Oto kilka informacji na temat tego, jak to wszystko działa:

  • Wyspecjalizowane komputery zwane „koparkami” wykonują obliczenia wymagane do weryfikacji i zarejestrowania nowej transakcji . Na początku zwykły komputer stacjonarny był wystarczająco mocny, aby uczestniczyć w tym procesie, co pozwoliło praktycznie każdemu, kto był ciekawy, spróbować swoich sił w kopaniu. Obecnie komputery przeprowadzające te obliczenia są ogromne, wyspecjalizowane i często są własnością firm lub dużej liczby osób łączących swoje środki. (W październiku 2019 roku do wykopania jednego bitcoina potrzebna była moc obliczeniowa 12 trylionów razy większa, niż wtedy, gdy Nakamoto kopał pierwsze bloki w styczniu 2009 roku.)
  • Zbiorcza moc obliczeniowa koparek służy do zapewnienia dokładności stale rosnącego rejestru. Bitcoin jest nierozerwalnie związany z łańcuchem bloków – każdy nowy bitcoin jest na nim zapisywany, podobnie jak każda kolejna transakcja wszystkimi istniejącymi tokenami.
  • Jak sieć motywuje górników do udziału w ciągłej pracy niezbędnej do utrzymywania blockchainu, czyli do weryfikowania transakcji?W sieci Bitcoin nieustannie trwaloteria, w ramach której każda z koparek funkcjonujących na świecie stara się jako pierwsza rozwiązać problem matematyczny. Co około 10 minut wyłaniany jest zwycięzca, który aktualizuje rejestr Bitcoina o nowe prawidłowe transakcje. Nagroda zmienia się w czasie, ale w maju 2020 r. nagroda dla każdego zwycięzcy tej loterii spadła z 12,5 bitcoina do 6,25 bitcoina za blok, a w 2024 r. po halvingu ponownie spadła ona z 6,25 bitcoina do 3,125 bitcoina za blok w celu zwiększenia rzadkości.
  • Na początku bitcoin był praktycznie bezwartościowy. Pod koniec 2019 r. jego cena rynkowa wynosiła około 7500 USD, a w listopadzie 2021 r. przekroczyła 64 000 USD. W miarę wzrostu wartości bitcoina jedną z głównych jego cech stała się podzielność (możliwość zakupu niewielkiego ułamka jednego bitcoina).Jeden bitcoin jest obecnie podzielny do ósmego miejsca po przecinku (na stumilionowe części), a społeczność entuzjastów Bitcoina określa taką najmniejszą jednostkę jako „satoshi”.
  • Nakamoto skonfigurował sieć w taki sposób, aby liczba bitcoinów nigdy nie przekroczyła 21 milionów, co zapewnia jego rzadkość (niedobór). W grudniu 2023 r. do wydobycia pozostało około 1,4 miliona bitcoinów. Teoretycznie ostatnie bloki zostaną wydobyte w 2140 r.
  • Kryptowaluty i tradycyjne waluty mają pewne cechy wspólne – przykładowo można opłacić nimi zakup lub przesłać je elektronicznie. Oprócz tego występują między nimi interesujące różnice. Oto najważniejsze z nich.
  • Bitcoin to pierwszy na świecie całkowicie otwarty system płatności, w którym może uczestniczyć każdy posiadający połączenie internetowe.

Kluczowe pytanie: W jaki sposób bitcoin uzyskuje wartość?

Zasadniczo tak samo jak tradycyjna waluta – ponieważ okazał się być funkcjonalnym i wygodnym sposobem przechowywania wartości, co oznacza, że można go łatwo wymienić na towary, usługi lub inne aktywa. Jest deficytowy, bezpieczny, przenośny (w porównaniu, powiedzmy, ze złotem) i łatwo podzielny, umożliwiając transakcje różnych rozmiarów.

Skąd wziąć bitcoiny

Najprostszym sposobem na wejście w posiadanie bitcoinów jest kupienie ich za pośrednictwem giełdy internetowej takiej jak Coinbase. Coinbase ułatwia kupowanie, sprzedawanie, wysyłanie, odbieranie i przechowywanie bitcoinów bez konieczności samodzielnego przechowywania ich przy użyciu rozwiązania zwanego kluczem publicznym i prywatnym. https://youtu.be/1w18-MpfcEE

Jeśli jednak zdecydujesz się kupić i przechowywać bitcoiny poza giełdą online, oto jak to działa.

  1. Każda osoba, która dołącza do sieci bitcoin, otrzymuje klucz publiczny, który jest długim ciągiem liter i cyfr, które można traktować jak adres e-mail, oraz klucz prywatny, który jest równoważny z hasłem.
  2. Kupując, wysyłając lub odbierając bitcoiny, otrzymujesz klucz publiczny, który możesz traktować jak klucz, który odblokowuje wirtualny sejf i umożliwia Ci dostęp do Twoich pieniędzy.
  3. Każdy może wysłać Ci bitcoiny, korzystając z Twojego klucza publicznego, ale tylko właściciel klucza prywatnego może uzyskać dostęp do bitcoinów w „wirtualnym sejfie” po ich wysłaniu.
  4. Istnieje wiele sposobów przechowywania bitcoinów zarówno online, jak i offline. Najprostszym rozwiązaniem jest wirtualny portfel.
  5. Jeśli chcesz przelać pieniądze z portfela na konto bankowe po sprzedaży bitcoinów, aplikacja Coinbase ułatwia przelewanie środków z jednego banku do drugiego. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych przelewów bankowych lub wypłat z bankomatów giełdy takie jak Coinbase ustalają dzienny limit, a realizacja transakcji może potrwać od kilku dni do tygodnia.

Najprostszym sposobem na wejście w posiadanie bitcoinów jest kupienie ich za pośrednictwem giełdy internetowej takiej jak Coinbase.

Kluczowe pytanie: Jaka jest różnica między bitcoinem a łańcuchem bloków?

Wszystkie transakcje w bitcoinach i klucze publiczne są rejestrowane w wirtualnym rejestrze zwanym łańcuchem bloków. Ten rejestr jest w istocie chronologiczną listą transakcji. Rejestr jest kopiowany na każdy komputer podłączony do sieci bitcoin i stale sprawdzany oraz zabezpieczany przy użyciu ogromnej mocy obliczeniowej na całym świecie. Koncepcja łańcucha bloków okazała się być potężna i elastyczna, a obecnie istnieje wiele różnych łańcuchów bloków niezwiązanych z kryptowalutami, które są wykorzystywane do zarządzania łańcuchem dostaw. „Łańcuch bloków bitcoin” odnosi się konkretnie do wirtualnego rejestru transakcji i kluczy prywatnych powiązanych z bitcoinem.

Jak korzystać z bitcoinów

W 2013 roku entuzjasta bitcoinów Laszlo Hanyecz napisał post na forum dyskusyjnym, oferując 10 000 BTC (wtedy równowartość ok. 25 USD) każdemu, kto dostarczy dwie pizze do jego domu w Jacksonville na Florydzie. Jak głosi legenda, te dwie pizze, które inny entuzjasta bitcoinów kupił w lokalnej pizzerii, Papa John’s, były pierwszym udanym zakupem towarów niewirtualnych przy użyciu bitcoinów. Na szczęście w dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest używać bitcoinów!

  • To proste– transakcje przy użyciu BTC nie różnią się tak bardzo od transakcji przy użyciu karty kredytowej lub debetowej, ale zamiast prośby o podanie danych karty, wystarczy wprowadzić kwotę płatności i klucz publiczny dostawcy (podobny do adresu e-mail) za pośrednictwem aplikacja portfela. (Podczas dokonywania transakcji osobiście za pomocą smartfonów lub tabletów, aby uprościć proces, często pojawia się kod QR – podczas skanowania kodu aplikacja do portfela automatycznie wprowadzi odpowiednie informacje).
  • Prywatność– jedną z korzyści związanych z płaceniem bitcoinami jest to, że pozwala ograniczyć ilość danych osobowych, które musisz podać. Musisz tylko podać swoje imię i nazwisko oraz adres, jeśli kupujesz fizyczne towary, które muszą zostać wysłane.
  • Jest elastyczny– to co powinieneś zrobić z bitcoinami, zależy całkowicie od Twoich osobistych zainteresowań. Oto kilka pomysłów:
    • Możesz je sprzedać za gotówkę na giełdzie lub korzystając z bitcoinomatu.
    • Możesz płacić nimi online lub w tradycyjnych sklepach, tak jak każdą inną walutą, używając bitcoinowej karty debetowej.
    • Część lub całość możesz przechowywać jako część swojej strategii inwestycyjnej i oszczędnościowej.
    • Możesz przeznaczyć je na coś, co jest Ci bliskie (zobacz).
    • A jeśli masz wystarczający budżet i niespełnione marzenia o byciu astronautą? Virgin Galactic Richarda Bransona z radością przyjmuje BTC w zamian za możliwość wzięcia udziału w jednym z nadchodzących turystycznych lotów kosmicznych.

Ze względu na kryptograficzny charakter sieci bitcoin płatności bitcoinami są zasadniczo bezpieczniejsze niż standardowe transakcje kartą debetową/kredytową.

Co sprawia, że bitcoin jest nowym rodzajem pieniędzy?

Bitcoin jest globalny. Możesz wysłać go w dowolne miejsce na świecie tak łatwo, jak zapłacić gotówką w realnym świecie. Działa w weekendy, nie pobiera opłaty za dostęp do pieniędzy i nie nakłada żadnych arbitralnych limitów.

Transakcje w bitcoinach są nieodwracalne. Bitcoin jest podobny do gotówki, w tym sensie, że nadawca nie może cofnąć transakcji. Dla porównania płatności za pośrednictwem kart kredytowych, konwencjonalnych systemów płatności online i transakcji bankowych mogą zostać cofnięte po ich wykonaniu – czasami kilka miesięcy po pierwszej transakcji – ze względu na scentralizowanych pośredników, którzy realizują transakcje. Stwarza to większe ryzyko oszustwa dla akceptantów, co może prowadzić do wyższych opłat za korzystanie z kart kredytowych.

Płatności bitcoinami są poufne. Podczas płatności za pomocą bitcoinów nie ma wyciągów bankowych ani nie trzeba podawać akceptantowi niepotrzebnych danych osobowych. Transakcje bitcoinami nie zawierają żadnych informacji identyfikujących innych niż adresy bitcoin i zaangażowane kwoty.

Bitcoin jest bezpieczny. Ze względu na kryptograficzny charakter sieci bitcoin, płatności bitcoinami są zasadniczo bezpieczniejsze niż standardowe transakcje kartą debetową/kredytową. Podczas dokonywania płatności bitcoinami nie jest wymagane przesyłanie poufnych informacji przez Internet. Istnieje bardzo niewielkie ryzyko naruszenia bezpieczeństwa informacji finansowych lub kradzieży tożsamości. Przez ponad dziesięć lat istnienia sieć bitcoin nigdy nie została zhakowana z powodzeniem. A ponieważ system nie wymaga uprawnień i jest otwarty, niezliczeni informatycy i kryptografowie byli w stanie zbadać wszystkie aspekty sieci i jej bezpieczeństwa.

Bitcoin jest otwarty. Każda transakcja w sieci bitcoin jest publiczna. Oznacza to, że nie ma miejsca na manipulowanie transakcjami (z wyjątkiem mało prawdopodobnego scenariusza ataku 51%) lub zmianę podaży bitcoinów. Oprogramowanie, które stanowi podstawę bitcoina, jest bezpłatne i otwarte, dzięki czemu każdy może przejrzeć kod.

Skąd pochodzą bitcoiny?

Bitcoin są wirtualnie wydobywane przez ogromną, zdecentralizowaną (zwaną także „peer-to-peer”) sieć komputerów, które stale weryfikują i zabezpieczają dokładność łańcucha bloków. Każda pojedyncza transakcja w bitcoinach jest odzwierciedlana w tym rejestrze, a nowe informacje okresowo gromadzone są w „bloku”, który jest dodawany do wszystkich wcześniejszych bloków.

Co to jest halving bitcoina?

Co cztery lata, w dniu halvingu, liczba nowo tworzonych bitcoinów zmniejsza się o połowę. Oznacza to,że w wyniku halvingu bitcoina wysokość nagrody przyznawanej uczestnikom sieci za jej zabezpieczanie zmniejsza się o 50%, co bezpośrednio wpływa na tempo wprowadzania do obiegu nowych bitcoinów. Właśnie ten dzień nazywamy dniem halvingu.

Na początku 2020 r. w procesie wirtualnego „wydobycia” co 10 minut do sieci trafiało 12,5 nowego bitcoina. W maju liczba ta zmniejszyła się o połowę do 6,25. W kwietniu 2024 r. ponownie spadnie do około 3,125 – i proces będzie trwać do czasu wydobycia wszystkich 21 milionów tokenów (co według szacunków powinno nastąpić około 2140 r.). Proces ten, zakodowany w protokole Bitcoina przez jego twórcę, Satoshiego Nakamoto, to sposób na ograniczenie łącznej podaży bitcoina i zwiększenie jego rzadkości.

Co się dzieje, gdy dochodzi do halvingu bitcoina?

Kiedy bitcoin przechodzi halving, liczba nowo tworzonych bitcoinów zmniejsza się o połowę. Innymi słowy nagrody otrzymywane przez górników za weryfikowanie transakcji i ich dodawanie do blockchainu spadają o 50%.

Wydarzenie to jest zakodowane w protokole Bitcoina i występuje w przybliżeniu co cztery lata lub po 210 000 blokach.

Dlaczego halving bitcoina jest ważny?

Kiedy dochodzi do halvingu bitcoina, wysokość nagrody przyznawanej uczestnikom sieci za jej zabezpieczanie zmniejsza się o 50%, co bezpośrednio wpływa na tempo wprowadzania do obiegu nowych bitcoinów. A ponieważ istnieje tylko 21 milionów bitcoinów, a w wyniku halvingu ich liczba się zmniejsza, halving przyczynia się do umocnienia deflacyjnego charakteru bitcoina, dzięki któremu ludzie traktują go jako dobro wyjątkowe i rzadkie.

Ten nieodłączny niedobór tradycyjnie prowadził do zwiększenia popytu, a co potencjalnie za tym idzie – do presji na wzrost ceny, akcentując zjawisko odrywania się bitcoina od tradycyjnych walut fiducjarnych (czyli pieniądza wpieranego przez władze), które podlegają presji inflacyjnej.

Ale to nie jedyny powód, dla którego halving Bitcoina jest ważny.

Czy jest coś, co muszę zrobić, aby się przygotować do halvingu?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Jednak choć indywidualni użytkownicy nie muszą podejmować bezpośrednich działań, zawsze warto znać termin wydarzenia i jego potencjalny wpływ na rynek – niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy ekspertem. Nowicjusze mogą skorzystać z edukacji w zakresie podstaw halvingu, aby zrozumieć jego rolę w szerszym kontekście rynku kryptowalut. Inwestorzy długoterminowi mogą natomiast rozważyć dostosowanie swoich strategii na podstawie historycznych trendów związanych z halvingami, monitorując nastroje rynkowe i uważając na zmienność krótkoterminową.

Jak wygląda wpływ halvingu bitcoina na jego cenę w ujęciu historycznym?

Istnieje historyczna korelacja między halvingami a ceną bitcoina, która znacząco rosła przez mniej więcej sześć miesięcy po dniach halvingu w 2012, 2017 i 2020 r. Pomimo występowania tej korelacji należy pamiętać, że nie implikuje ona związku przyczynowego, a ruchy cenowe są uzależnione od różnych czynników, takich jak nastroje rynkowe, trendy dotyczące adopcji czy warunki makroekonomiczne.

Jeśli dobrze się zastanowić, to gdyby powszechnie oczekiwano, że wartość bitcoina wzrośnie natychmiast po halvingu w 2024 r., inwestorzy prawdopodobnie zaczęliby kupować bitcoina przed tym wydarzeniem, podnosząc jego cenę już teraz, a nie w przyszłości. W związku z tym, chociaż wprowadzanie na rynek zmniejszonej ilości bitcoinów teoretycznie sugeruje zwiększony niedobór i zasadniczo mogłoby doprowadzić do wzrostu popytu oraz potencjalnie ceny, nie jest to jedyny czynnik umożliwiający wiarygodne prognozowanie lub wywołanie istotnego wzrostu wartości bitcoina.

Co będzie oznaczać halving bitcoina dla obecnych użytkowników Coinbase?

Chociaż użytkownicy Coinbase nie doświadczą bezpośrednich zmian na platformie wskutek przeprowadzenia halvingu, mogą zauważyć zwiększoną aktywność na rynku oraz ewentualne wahania cen. Jako scentralizowana giełda kryptowalut, Coinbase odegra swoją rolę, ułatwiając handel podczas tego wydarzenia.

Czy halving bitcoina wpływa na wysokość opłat transakcyjnych w sieci?

Halving bitcoina pośrednio wpływa na opłaty transakcyjne w sieci. Gdy zmniejszą się nagrody za blok dla górników, może się nasilić konkurencja między użytkownikami o uwzględnienie ich transakcji w ograniczonych ramach poszczególnych bloków. Zwiększona konkurencja może spowodować wzrost opłat transakcyjnych, ponieważ użytkownicy będą oferowali wyższe opłaty, aby przyspieszyć realizację transakcji. Dlatego użytkownicy, zwłaszcza nowicjusze, powinni bezwzględnie zwracać uwagę na potencjalne wahania opłat transakcyjnych w trakcie halvingu i po jego zakończeniu oraz odpowiednio modyfikować swoje strategie.

Czy halving bitcoina wiąże się z jakimś ryzykiem?

Halving bitcoina jest ogólnie odbierany jako wydarzenie pozytywne, jednak wiąże się z nim pewne ryzyko, szczególnie w krótkim okresie. Oczekiwania przed przeprowadzeniem halvingu mogą doprowadzić do spekulacji na rynku, co z kolei może skutkować zwiększoną zmiennością. Warto również pamiętać, że w przypadku niespełnienia oczekiwań rynku może dojść do przejściowych korekt cen.

Kiedy przeprowadzono poprzednie halvingi Bitcoina?

Do stycznia 2024 r. przeprowadzono trzy halvingi:

  • 28 listopada 2012 r. liczba nowych bitcoinów tworzonych w jednym bloku została zmniejszona z 50 do 25.
  • 9 lipca 2016 r. liczba nowych bitcoinów tworzonych w jednym bloku została zmniejszona z 25 do 12,5.
  • 11 maja 2020 r. liczba nowych bitcoinów tworzonych w jednym bloku została zmniejszona z 12,5 do 6,25.

Dlaczego halvingi są przeprowadzane wcześniej niż przewiduje standardowy czteroletni cykl?

Choć halvingi bitcoina zostały zaplanowane raz na cztery lata, faktyczny czas między kolejnymi halvingami może się różnić ze względu na mechanizm samoregulacji protokołu. Zakładany czas powstawania nowego bloku wynosi 10 minut, co oznacza, że mniej więcej co 10 minut do łańcucha dodawany jest nowy blok.

Jednak w związku z wahaniami mocy wydobywczej w sieci cel ten zostaje osiągnięty wcześniej lub później. Jeśli górnicy wspólnie przekroczą założony cel, trudność wzrośnie, a kolejny halving nastąpi później niż w przewidywanym terminie za cztery lata.

Co się stanie, gdy nie będzie już więcej bitcoinów do wydobycia?

Scenariusz wyczerpania bitcoinów to tak naprawdę podstawowe założenie konstrukcji bitcoina. Ponieważ nagrody za wydobycie maleją z każdym halvingiem, przewiduje się, że ostatni bitcoin zostanie wydobyty około 2140 roku. W tym momencie górnicy będą polegać wyłącznie na opłatach transakcyjnych za walidację bloków.

Czy posiadacze bitcoinów powinni się obawiać halvingu?

Posiadacze bitcoinów nie muszą się przejmować halvingiem, ponieważ jest to wydarzenie zaprogramowane i oczekiwane. Natomiast muszą zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia krótkoterminowych wahań rynkowych w okolicach terminu halvingu. Do tej pory halvingi bitcoina kojarzono ze zwiększonym zainteresowaniem rynku i spekulacjami, co doprowadzało do wahań cen. Posiadacze powinni jednak podchodzić do halvingu z wyważoną i świadomą perspektywą, biorąc pod uwagę swoją indywidualną tolerancję ryzyka i cele inwestycyjne na dynamicznym rynku kryptowalut.

Jak handlować halvingiem bitcoina na Coinbase?

Możesz kupić bitcoiny bezpośrednio przez Coinbase. To jest informacja za którą nie biorę osobistej odpowiedzialności i pochcodz bezpośrednio z giełdy BTC.

  1. Utwórz konto Coinbase. Pobierz aplikację Coinbase i rozpocznij proces rejestracji. W celu dokonania transakcji będziesz potrzebować ważnego dokumentu tożsamości, a ponadto możemy Cię poprosić o dokument potwierdzający adres zamieszkania, dlatego przygotuj je zawczasu. Weryfikacja tożsamości może potrwać dłużej niż kilka minut – w zależności od tego, gdzie mieszkasz.
  2. Dodaj metodę płatności. Dotknij pola metody płatności i podłącz jedną z dostępnych metod. Możesz skorzystać z konta bankowego, karty debetowej lub zainicjować przelew.
  3. Rozpocznij handel. Naciśnij przycisk, a następnie wybierz „Kup” z listy opcji.
  4. Wybierz bitcoin. Dotknij pola metody płatności i podłącz jedną z dostępnych metod. Możesz podłączyć rachunek bankowy bądź kartę kredytową lub zlecić przelew.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights