TRANSFORMACI. Nie szukaj, słowo zostało wymyślone.
Filomaci, Filareci, Transformaci
Pozycja e-książki do poczytania ’Polonez Pokoleń’ , narracja wobec młodych na przestrzenia lat po IIWŚ.
Przedstawiam konferencje zorganizowaną przez Komisję Historyczną Mural pokazujący uczestników jest virtualnym zapisem upływu czasu.
Konferencja dotyczyła reminiscencji, ocen i wspomnień z Okrągłego Stołu. Przygotowałem materiał w formie podcast’u . Umożliwia to posłuchanie konferencji w formie pliku audio. Ze względów technicznych wypowiedzi panelistów zostały zapisane w jednym pliku audio np. wypowiedzi prof. Grzegorza Kołodko to zapis trzech wystąpień na ten sam temat. Na prośbę organizatorów, panelistów, Komisji Historycznej, udostępnię pliki audio w odrębnym panelu priv. Proszę o kontakt na mój emai.
Otwarcie Konferencji Krzysztof Szamałek, Antoni Dragan.
Wystąpienie Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego
Wykład Andrzeja Romanowskiego
Wykład Andrzeja Friszke
Wykład Zbigniewa Sięmiątkowskiego
Wykład Kazimierza Kłody
Głos Zbigniewa Bujaka
Wykład Grzegorza Kołodki
Wykład Witolda Góralskiego
Wykład Bogdana Jachacza
Podsumowanie Konferencji, głosy Stanisława Gabrielskiego, Krzysztofa Pietraszkiewicza, Jacka Raciborskiego i innych. Zamyka Antoni Dragan.
TRANSFORMACI. Nie szukaj, słowo zostało wymyślone. Filomaci, Filareci, Transformaci: Towarzystwo Filomatyczne, potocznie: Filomaci (z gr. miłośnicy nauki) – polskie tajne stowarzyszenie studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego działające w latach 1817–1821, a następnie bez nazwy i ze zmienioną organizacją wewnętrzną do 1823. Pierwotnym celem związku było samokształcenie, wzajemna pomoc. Osoby i pokolenie kreujące transformację ustrojową Polski po IIWW. Artykuły, książki, filmy, projekt gry edukacyjnej o transformacji z PRL do 2025 roku . Wbudowany aspekt 'augmented reality’ cel edukacja historyczna ze strony BB do Z i Alfa w b. dobrej grywalności. Przygotowanie 'event breaking point’ projektu .
Ideą jest pokazanie transformacji ustrojowej Polski po IIWW w (być może) przełomowym momencie historycznym 2025 roku. Pokolenie, które reprezentuję nie zaznało realnej tzw. kinetycznej wojny. Urodziliśmy się jako Boomersi i możemy opowiedzieć własną drogę naszym wnukom. Opowiedzieć w różnych wymiarach i formach. Właśnie to chcę zrobić jako AUTOR. Zaczynając od artykułów przez filmy, kończąc na przygotowaniu projektu a nawet docelowo gry strategicznej o transformacji z PRL do 2025 roku, ze Stalinizmu do EU. Gry, bo taki język przekazu, akceptuje pokolenia Z i Alfa. Chodzi o to, żeby dzieci chciały wysłuchać opowieści dziadków. Gra powinna być zbudowana na twardych faktach historycznych, ale gracze powinni mieć możliwość włączenia się do potoku czasu we własnym momencie, z własną postacią. Końcowy wynik gry może być rzeczywistością alternatywną. Suma złych decyzji, lub pojedyncze decyzje strategiczne mogą doprowadzić do katastrofy czyli przegranej. Gra powinna mieć wbudowany aspekt 'augmented reality’ a jej celem winna być edukacja historyczna zrealizowana w bardzo dobrej grywalności. Aby dojść do realizacji gry potrzebne jest zebranie materiału i środków na poziomie 'event breaking point’ tj. wystarczającą do zrobienia wielowątkowego scenariusza opartego na faktach z materiałem opowieści realnych postaci historycznych ( najlepiej jeszcze żyjących), w ich własnym środowisku. Chce pokazać środowisko ZSP, SZSP, ale i NZS we wzajemnych relacjach i uwikłaniach. Generalnie opowieść powinna pokazywać młodych ludzi w zmieniającej się rzeczywistości. Chce pokazać postaci pierwszoplanowe, ale drugoplanowe oraz wieloplanowe, a także strategiczne często nie specjalnie zauważane i doceniane. Zrealizowałem już klika projektów. Podstawowym jest mój własny gwozdz.eu ale nie miej szerokim jest ordynacka.eu , są też inne jak Konwent Seniorów Solidarności
czy lewica.tv . Słowo TRANSORMACI nie istniało, skojarzyło mi się z Filomatami. Towarzystwo Filomatyczne, potocznie: Filomaci (z gr. miłośnicy nauki) – polskie tajne stowarzyszenie studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego działające w latach 1817–1821, a następnie bez nazwy i ze zmienioną organizacją wewnętrzną do 1823. Pierwotnym celem związku było samokształcenie, wzajemna pomoc. Towarzystwo Filomatyczne wypracowało własny program moralny oraz stworzyło sieć związków zależnych o rozbudowanych celach i programie działania. Nie ma przypadkowości w dobraniu tytułu. Wykażę, że podświadome i świadome dążenie środowiska studenckiego do zachowania celów wskazanych przez Filomatów trwało przez cały okres Transformacji ustrojowej Polski. Transformaci zrealizowali ten cel, być może pojawią się nowi przedstawiciele miłośników nauki, ale istotą materiału jest pokazanie, że każda epoka mobilizuje środowiska stosowanie do okoliczności i potrzeb. Kolejnym wyzwaniem będzie, zapewne, transformacja państw narodowych do koncepcji polityczno-społecznej Europy tj. Unii Europejskiej.