Przystępujemy do szerokiej akcji archiwizowania danych i faktów o tych wszystkich, którzy odcisnęli swój ślad w działalności studenckiej w strukturach Zrzeszenia Studentów Polskich oraz SZSP. Chcemy doprowadzić do powstania nowej edycji Leksykonu. LEKSYKON będzie miał formę internetowej publikacji ciągle uzupełnianej o napływające i zdobyte informacje.
Gorąco zachęcamy wszystkich do wspólnego redagowania Leksykonu, podpowiadania osób i faktów jakie powinny zostać w Leksykonie uwzględnione. Zapraszamy chętnych do pracy w komitecie redakcyjnym. Jesteśmy przekonani, że żadna cząstka naszych losów studenckich nie powinna zostać zapomniana i pominięta.
Podejmujemy się ogromnego i wieloletniego zadania – jesteśmy jednak winni – samym sobie oraz pokoleniom tych, którzy odeszli – zachowanie pamięci o wspaniałym dorobku Zrzeszenia i jego ludzi.
Zamieszczamy na naszej stronie pierwsze wydanie Leksykonu z 2005 roku by można było się nim swobodnie posługiwać. Prosimy o prostowanie dostrzeżonych w tym wydaniu pomyłek i błędów, o dopisywanie haseł, osób lub faktów i ich przesłanie do Fundacji. Będziemy je uwzględniali przy redagowaniu drugiej edycji Leksykonu.
Szczególnym celem drugiego wydania jest także uwzględnienie informacji o poszczególnych środowiskach studenckich. W pierwszym wydaniu uwzględniono tylko władze naczelne Zrzeszenia oraz środowisko warszawskiej Rady Okręgowej wraz z Radami Uczelnianymi i Radami Wydziałowymi oraz innymi strukturami organizacji. Musimy uzupełnić ten brak informacji o pozostałych środowiskach. Prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje o składach osobowych rad okręgowych i rad uczelnianych o ich przekazywanie do fundacji. Mamy do wykonania ogromne i wielkie zadanie, zabierzmy się razem do jego realizacji.
Zapraszam do współpracy.
Prezes Zarządu Fundacji
prof. dr hab. Krzysztof Szamałek
ODZNACZENIA DLA ZASŁUŻONYCH DZIAŁACZY ZSP W PAŁACU PREZYDENCKIM
zwracam uwagę, że strona została usunięta! przez Biuro Prezydenta RP!
17 kwietnia 2001 roku Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec wręczył w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego ordery i odznaczenia zasłużonym działaczom Zrzeszenia Studentów Polskich. Za wybitne zasługi w ruchu studenckim, oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej odznaczeni zostali:
- Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – Stanisław Piśko, Marian Przylepa, Lech Raczak, Józef Zalewski,
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – Andrzej Drążewski, Wojciech Ekiert, Jan Kaniecki, Stanisław Kochański, Joachim Kołczewski, Andrzej Kowalski, Andrzej Kwiatkowski, Stanisław Mazan, Janusz Mazur, Włodzimierz Mizerski, Jan Pieszczachowicz, Romuald Piwoński, Jan Poprawa, Grzegorz Protasiewicz, Marek Słęcki, Wiesław Słomka, Andrzej Szułdrzyński, Jan Szumański, Władysław Szylling, Jerzy Śliwiński, Zygmunt Tarnawski, Alfred Tuczek, Małgorzata Umer – Przeradzka, Eugeniusz Wincek, Elżbieta Wojnowska, Jan Woronko, Józef Woźniakowski, Jerzy Żywiecki,
- Złotym Krzyżem Zasługi – Mieczysław Borkowski, Janusz Grzywacz, Adam Horbulewicz, Zbigniew Kamiński, Jerzy Karpiński, Stanisław Kłobukowski, Wacław Krankowski, Mieczysław Marcinkowski, Kazimierz Mroczkowski, Jerzy Neumann, Andrzej Orecki, Tadeusz Piskorski, Waldemar Rybakiewicz, Wiesław Sikora, Janusz Stanek, Aleksander Walczak, Wojciech Zieliński,
- Srebrnym Krzyżem Zasługi – Stefan Brzozowski, Ignacy Grzęda, Edward Gwoźdź, Krzysztof Haich, Wojciech Hawryszuk, Adam Marszałek, Agnieszka Odorowicz, Krzysztof Olejniczak, Marcin Stelmach, Marek Stępień, Halina Szymańska, Elżbieta Tarazewicz, Tadeusz Walasek, Jerzy Zoń, Jacek Żurakowski
- Brązowym Krzyżem Zasługi – Waldemar Zbytek. Podczas uroczystości odznaczeń Minister Marek Siwiec powiedział m.in.: Jesteście ludźmi wyjątkowymi i znakomitymi. Chciałbym podziękować Wam za to, co robiliście, co robicie i jak bardzo nam wszystkim jesteście potrzebni. To 50-lecie organizacji, która właściwie już taka jak my ją pamiętamy nie jest, jest inna, są nasi koledzy, następcy. Ale my jesteśmy, trwamy w różnych miejscach i to jest wspaniałe, że umiemy sobie w oczy popatrzeć i podać sobie ręce. To jest coś, co po tej organizacji na pewno zostało i z czego możemy być dumni. Serdecznie gratuluję.